Máme se bát focení mobilem?

27/02/2020

Vzpomínám na doby, kdy poprvé přišly na trh mobilní telefony s integrovaným foťákem. Ten ohromný úžas bylo cítit ze všech stran. Přístroj, který máme vždy u sebe, dostal jedinečnou možnost zachycovat naše vzpomínky. Tehdy se všichni předháněli v (mega)pixelech, každý se snažil přinést něco nového. Naneštěstí, výsledné snímky obvykle neoplývaly valnou kvalitou a spíše to jen prezentovalo možnosti, co byli tehdejší výrobci schopni do mobilu dostat. Jak doba pokračovala, telefony s čočkami začínaly být běžnou záležitostí a trh pomalu ale jistě ustupoval nové éře foto-mobilů.

 

Nadpis článku jistě vzbudí otázky; čeho se to vlastně máme bát? Ono nejde ani tak o koncového uživatele, nýbrž hlavně o výrobce kompaktních fotoaparátů. Dle mého názoru je dnes již tento trh mrtvý. Bez větších obtíží koupíte telefon s takovou foto-výbavou, který vám za podobnou cenu jako má kompakt přinese ještě hromadu dalších výhod navíc. Vlajkové modely ještě přidávají navíc obrovský výpočetní výkon, který zde hraje neméně klíčovou roli. Zkusím se nyní v pár bodech rozepsat, co pro mne znamená focení mobilem a proč si myslím, že kompaktním fotoaparátům a domácím  videokamerám je nadobro konec.

 

1. Všestrannost

Není tajemstvím, že jako milovník technologií a pokroku mi prošlo rukama již spousta přístrojů, ať již ze strany jablečného výrobce, či jeho největších konkurentů. Avšak zakotvil jsem již před pár lety v ekosystému Apple a jedním z důvodů jsou hlavně skvělé fotoaparáty v iPhonech. Koncová cena zařízení je opravdu vysoká; za nejnovější modely musíte sáhnout až pro 30 tisíc korun. Pak už jen záleží na vašich preferencích a úhlu pohledu, zdali takový telefon využijete či nikoliv. Osobně mobil považuji za jakýsi osobní záznamník, který mám téměř vždy u sebe. Potřebuji zachytit nějakou momentku z dovolené? Mobil pomůže. Natočit a sestříhat sekvenci z rodinné oslavy? Není problém. Kvalitu výstupu považuji za více než dobrou a pokud si tento standard kalifornská společnost udrží, bude to jen dobře. Konkurence však nespí a i u ní nalezneme za podobné, spíše i nižší ceny; špičkové foto-přístroje.

 

2. Jednoduchost

V tomto slově se ukrývá více věcí. Nejvíce se mi ale líbí to, že můžu opravdu bez přemýšlení vzít přístroj, rychlým gestem spustit foťák a zachytit. Neuteče tak důležitý moment, odpadá zdlouhavě vytahovat zrcadlovku a šroubovat objektivy. Navíc, ihned po vyfocení můžete fotku poslat do světa, ať již na sociální sítě či svým přátelům a rodině. Pravdou je, že pokud jdu cíleně fotit například krajinu, mám vytipováno místo a chystám se vyloženě čekat na světlo a podmínky; tam mobil skutečně smysl nedává. Na "dospělé" fotky mi nadále bude dělat společnost moje zrcadlovka. Mobil je na spoustu věcí krátký a zejména dlouhé expozice a detaily mu dělají při miniaturní velikosti čipu problémy.

 

3. Zpracování obrazu

Jak zmiňuji v úvodním textu, dnešní nejlepší modely mobilních telefonů mají výkon, který si troufnu tvrdit že využije opravdu minoritní podíl uživatelů. V čipech tepajících v těch malých placičkách už se usadilo cosi, čemuž výrobci nadneseně říkají umělá inteligence. Tady tyto elektronické "neurony" za vás udělají veškerou práci. Vy jen vezmete telefon, vyfotíte a za pár milisekund máte snímek. Poradí si s HDR, detekuje obličeje ve scéně a správně zaostří, vyváží expozici a teplotu barev, poupraví detaily aby byla fotka co nejlepší. Níže přidám pár ukázek, které jsou zachyceny pomocí iPhone X a doupraveny na počítači pro drobné doladění celku.

 

4. Pokrok

Nesporným faktem je, jak tyto přístroje již dospěly. Výrobci se ale přesto snaží inovovat jak jen to jde. Již nezůstává pouze u jedné čočky; dnes máme v mobilu až čtyři či více objektivů. Přes klasické širokoúhlé ohniska po teleobjektivy, až na oblíbené ultraširoké čočky pro zachycení co nejkomplexnějších scén. Různé pomocné senzory pro měření hloubky ostrosti netřeba zmiňovat. Taktéž optika samotná nosí zvučná jména fotografických výrobců a například firma Sony naplno využívá integrace své foto-divize a neváhá skloubit software jejich profesionálních bezzrcadlovek Alpha s jejich mobilními telefony.

 

Na závěr bych rád řekl, že rozhodně netvrdím, "Zahoďte zrcadlovky, bezzrcadlovky a noste jen mobily". Spíše jen, buďte otevření novým možnostem, nebojte se využít svůj mobil pro zachycení jedinečného okamžiku a využijte právě to kouzlo dostupnosti a ničím neomezené kreativity. Foťte hlavně pro radost! :)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

© 2016 PAVEL ČERVENKA PHOTOGRAPHER

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now